Paintball
BumperBall

Pytania???

Jesteś w: Paintball » Poradnik » Pytania???

 

Czy gra w paintball jest bezpieczna?  
Statystyki ubezpieczeniowe mówią że paintball jest bardziej bezpieczny niż pływanie, golf, bieganie. Dzieje się to za sprawą sprzętu ochronnego i obowiązkowego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy noszą ubranie ochronne i maski chroniące twarz, sprzęt posiada odpowiednie certyfikaty. Markery, jako jedyny sprzęt pneumatyczny strzelają lekkimi kulkami i nie mogą spowodować większych obrażeń niż zadrapanie lub siniak. Jak w każdym sporcie i w paintball można doznać kontuzji lecz wynikają one z biegania i czołgania się, są to urazy stawów skokowych oraz wszelkiego rodzaju zadrapania i otarcia o gałęzie bądź krzewy.


Co powinien uczestnik zabrać na grę?  
Warto zabrać wygodne ubranie do biegania, odpowiednie buty, rękawiczki, czapkę, apaszkę lub szalik.


Czy uderzenie kulką jest bolesne?  
Każdy kto wybiera się pierwszy raz na grę zadaje sobie to pytanie. Doświadczeni gracze twierdzą, że jest to drugorzędny aspekt gry. Z reguły kulka która rozbija się na zawodniku powoduje lekki ból i pieczenie. Bardziej bolesny jest strzał w odsłonięte części ciała. Bardzo często gracze w celu ochrony używają rękawiczek, apaszek, szalików, czapeczek. Zdarzają się też gracze, którzy zakładają plastikowe pancerze na korpus i neoprenowe ochraniacze na szyje (przeważnie sędziowie). Jedno jest pewne bezbolesny jest strzał w maskę. Dlatego warto ją nosić :-).  


Czy trzeba posiadać zezwolenie na markery paintball?  
Obecna ustawa o broni i amunicji z 1999 roku nie wymaga żadnych zezwoleń na posiadanie sprzętu paintball.


Czy w zimie można grać w paintball?  
Teoretycznie w paintball można grać prawie we wszystkich warunkach pogodowych. Należy jednak pamiętać, że gdy pada deszcz należy zabezpieczyć lufę i kulki przed wodą, w przeciwnym razie kulki mogą się rozbijać w lufie lub zmieniać swój tor lotu. Jeżeli markery wyposażone są w system CO2 to temperatura otoczenia powinna być powyżej 5°C, aby gaz mógł się rozprężyć, a markery nie strzelały zmrożonym dwutlenkiem. Zdarza się że uda się zagrać w temperaturze bliskiej 0°C. Pamiętać trzeba wtedy o "kulkach zimowych" (mocniejsza konstrukcja żelatynowej osłonki). Jeżeli korzystamy z systemu HP (sprężone powietrze), to możemy grać w temperaturach ujemnych, konieczne są wtedy kulki zimowe. Jeżeli temperatura otoczenia jest wysoka (świeci piękne słonko) należy pamiętać o nie przeładowywaniu butli gazem, w przeciwnym razie mogą zadziałać zawory bezpieczeństwa. Za każdym razem przed rozgrywką, należy sprawdzać prędkości wylotową kulki (<300 fps), szczególnie gdy jest piękna pogoda i wysoka temperatura.


Ile kosztuje gra w paintball?  
Ceny na polu komercyjnym wahają się od 20-40zł za wynajem sprzętu (marker, strój, butla z gazem, maska) i 0,15-0,25 zł za kulki. Z reguły gaz do ładowania butli zawiera się w koszcie wynajmu markera. Zakup własnego sprzętu to poważna decyzja i wydatki. Ceny uzależnione są od typu i marki markera, maski i systemu pneumatycznego. Najtańsze pompki to wydatek 200-700 zł komplet, semi-auto 500-3000 zł, ceny za auto dochodzą nawet do 5000 zł.


 Z czego wykonana jest kulka i czy farba jest zmywalna?  
Kulka wykonana jest z żelatynowej powłoki i spożywczego barwnika. Produkują ją z reguły wielkie koncerny farmaceutyczne. Wszystkie materiały posiadają odpowiednie atesty i są przyjazne dla środowiska. Kulki sprowadzane do Polski muszą posiadać świadectwo pochodzenia.
W czasie gry farbę, wykonaną ze składników spożywczych, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką lub chusteczką.  

 

Na górę strony.

Ninja - nowe atrakcje!

 

-Ekstra pakiety atrakcji dla szkół - KLIKNIJ

 

-Gry miejskie - KLIKNIJ

Terminarz

Zapisz się do newslettera:
boks_firmowe_imprezy
boks_sklep_ninja