Paintball
BumperBall

Poruszanie się

Jesteś w: Paintball » Poradnik » Poruszanie się

  Paintball to sport w którym wygrywasz wykorzystując nadarzające się okazje. Jednym ze sposobów na stworzenie sobie okazji jest odpowiednie poruszanie się. Chowaj się za bunkrami. Wybieraj miejsca z których możesz oddać lepszy strzał. Łap flagę, osłaniaj kolegę. Styl poruszania się jest ważniejszy niż samo strzelanie.

---Sprint---
   Gdy zaczyna się gra możesz wiele zrobić żeby zapewnić sobie zwycięstwo. Drużyny które oglądałem są bardzo powolne przed rozpoczęciem rozgrywki. Jednak gdy zabrzmi gwizdek znikają. Lecą jak najszybciej, by zająć najdalej wysunięte przyczółki. Później zaczynają walkę o miejsce na polu. Wygląda to bardzo prosto ale jest strasznie trudne. Pierwszą zasadą sprintu jest, aby drużyna była w rozsypce. Nie jest dobrze gdy dzielisz swoją kryjówkę z innym graczem. Najlepiej jeśli oznajmisz przed startem gdzie masz zamiar się zaczaić.
   OK, wybrałeś już swój punkt. Co ma do zaoferowania? Masz dostateczną osłonę? Masz łatwy dostęp do bunkrów przed tobą? Możesz się bezpiecznie wycofać? Masz dobre pole ostrzału? Na te pytania musisz sobie błyskawicznie odpowiedzieć. Na początku wybieraj miejsca które łatwo zmienić. Jeśli dostaniesz się do bunkra na przedzie ale nie masz osłony, aby iść dalej, nie potrzebnie się trudziłeś. Ja najbardziej lubię nie zbyt odległe lecz dobrze osłonięte miejsca. To pozwala mi na poruszanie się dalej bez potrzeby ukazywana się przeciwnikowi.

---Wypracowywanie bunkra---
   Każde pole ma jakieś miejsca gdzie można się schować. Więc myśląc logicznie, przydałaby ci się wiedza jak “wypracować bunkier”. Na początku musisz się dobrze za niego schować! Brzmi banalnie ale zdziwiłbyś się gdybyś wiedział ilu graczy nie chowa się całkowicie wystawiając nie potrzebnie jakieś części ciała. Jeśli dopiero co dobiegłeś do swojego schronienia i nie słyszysz żadnych rozbijających się kulek to dobrze ci idzie. To znaczy że najprawdopodobniej nikt cię nie widział. Jeśli jednak coś słyszysz, wsłuchaj się skąd dochodzą strzały. To da ci informacje których rejonów unikać. Słyszysz strzały z prawej strony, idź lewą.
   Następna technika jest zaczerpnięta z wojska. Nazywa się “przystrzyganiem rogów (ang. cutting the corners)”. Będąc w swojej kryjówce strzelaj zza rogu mierząc we wszystkich których widzisz. Dzięki temu możesz oczyścić sobie drogę do następnego bunkra. Jest to bardzo powolna taktyka z dwóch powodów. Pierwszy, musisz dokładnie celować. Jeśli ktoś jest akurat za osłoną może wyskoczyć dopiero za kilka chwil. Jeśli zrobiłeś tak z jednej strony przejdź na drugą. Zwracaj baczną uwagę na nie odsłanianie żadnych części ciała. (Klatki piersiowej, nóg a nawet ramion.) Jeśli dobrze nauczysz się tej techniki będziesz miał znaczną przewagę nad każdym kto jej nie umie. Nie możesz zostać zaskoczony jeśli dobrze ją opanujesz. Najlepsze jest to, że jedyną obroną na tę technikę jest celny strzał. Jeśli “przystrzygłeś” sobie rogi możesz ruszać dalej. Widziałeś pole i wiesz, co i gdzie jest bezpieczne.

---Poruszanie się pod ostrzałem---
   Kulki latają, a z nimi ty. Dostałeś się na dobrą pozycję. Teraz czas abyś użył swoich zdolności w walce. Teraz musisz poruszać się szybko. Pochyl się, zniż głowę i biegiem. Jest wręcz niemożliwe abyś celnie strzelił podczas takiego biegu, więc po prostu dobiegnij do jakiejś kryjówki bez postrzału. Najważniejsze abyś poruszał się szybko i krótkimi odcinkami. Jeśli masz długi bieg lub dużą przestrzeń przed sobą, musisz biec zygzakiem. Jednak taki bieg to ruletka. Odsłaniasz się, stając się łatwym celem.
   W szkole średniej gdy wpadałem w tarapaty udawało mi się zazwyczaj “wygadać” z kłopotów. Mój wychowawca nazywał mnie krętaczem. “Pewnego dnia zostaniesz złapany na wykręceniu się gdy powinieneś był się wybronić.” Gdy biegniesz zygzakiem powinieneś przewidzieć, że zostaniesz kilka razy trafiony. Z drugiej strony mogłeś sobie wybrać lepszą kryjówkę, a wtedy nie musiał byś się odsłaniać. Hmm?

---Czołganie się ---
   Ding Chavez ujął to najlepiej w “Stanie zagrożenia” Toma Clancy (przyp. tłum. – Swoją drogą to kult książka i jakby na czasie) – “Snajper podszedł do kapitana poprzez bycie chytrym gnojkiem, SIR!” Nigdy nie lubiłem się czołgać dopóki nie zobaczyłem jak dziewczyna pokonała 6 chłopaków. Czołgała się prawie wszędzie. I to czołgała się wyśmienicie. Mogła się poczołgać do kogoś, złapać jego marker i zażądać poddania się. Jej najlepszym atutem było to, że wybierała sobie za cel wroga, który był zajęty kimś innym. Wtedy szybko się pochylała i ukazywała tuż przed jego kryjówką. Było to tak zaskakujące, że nikt nie mógłby odpowiednio szybko zareagować. Myślę, że to jest sekret czołgania się. Bądź agresywny i rób to czego najmniej się spodziewają. Jest to także całkiem efektywny sposób poruszania się. Jesteś nisko i się poruszasz co utrudnia twoim wrogom trafienie cię. Jest to na tyle trudne, że spokojnie strzelisz serią 3 kulek w łatwy cel. Pamiętaj, tylko Chavez wyszedł z akcji cały.

---Bądź jak Ninja---
   Brzmi to śmiesznie ale jest nad wyraz skuteczne. Jest to funda-“mentalne”. Wyobraźcie sobie, że jesteście jak Ninja. Każdy ruch jest szybki i bezszelestny. Jest też bardzo wydajny oraz silny i kontrolowany. Daj się ponieść chwili. Wczuj się w rytm walki. Ważne jest abyś grał ostrożnie. Nieprzemyślane ruchy typu Rambo działają tylko w filmach. Dobrą zasadą jest: Jeśli wygląda dobrze jest do niczego. Nauczyłem się tego grając w obronie w football. Nasz trener zawsze nam mówił abyśmy poruszali się jak Ninja. To dawało wiele możliwości. Byłem zwinny jak łasica, a atakowałem jak waż. Szybko, efektywnie, zabójczo. To również wnosiło spokój do mojej gry. Wyobrażałem sobie Ninje jako cichego, przebiegłego rzezimieszka, który jest zauważany tylko gdy chce być zauważony. To bardzo dobrze odnosi się do paintball’a. Możesz łatwo wysunąć wniosek. Nie sugeruję ludziom którzy mają już swój styl gry aby go zmienili. Ten styl jest dla tych którzy nigdy się nad tą sprawą nie zastanawiali. Teraz albo się ze mnie śmiejesz albo myślisz: “Nigdy tak o tym nie myślałem”. Uwierz mi. Mieliśmy świetną obronę.

---Ruszaj się---
   Obojętnie czy grasz aby wybić przeciwnika, czy po to aby wykonać jakiś założony cel, nie wygrasz jeśli nie będziesz się ruszał. Jeśli się nie ruszasz, siedzisz, a gdy siedzisz jesteś bardzo łatwym celem. Nie pozwala ci to także na oddanie celnego strzału. W końcu przecież po to się ruszasz – by oddać lepszy, celniejszy strzał. Jeśli nie możesz trafić tzn., że nie ruszasz się efektywnie bo przecież broń działa.

 

napisane przez Jason "Boss" Morton
tłumaczenie Mateusz “PEYN” Adamus

Na górę strony.

Ninja - nowe atrakcje!

 

-Ekstra pakiety atrakcji dla szkół - KLIKNIJ

 

-Gry miejskie - KLIKNIJ

Terminarz

Zapisz się do newslettera:
boks_firmowe_imprezy
boks_sklep_ninja